"TARIM KAMPINDA LİDER ÇOCUKLAR" BELGELERİNİ ALDI »

Ekleme Tarihi: 15.06.2017 15:36:40

İlköğretim 4'üncü sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda, üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliği Kırklareli merkezinde bulunan Mustafa Dalcalı İlkokulu 4-B sınıfı öğrencileriyle gerçekleştirildi.

Lider Çocuk Tarım Kampının 1'inci günü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün tanıtımı ile başlayarak, Toprak Analiz Laboratuvarı ve Örtüaltı Yetiştiriciliğinin çocuklara tanıtıldığı Atatürk Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde devam etti. Devamında Lüleburgaz'da bulunan özel bir tarım hayvancılık işletmesinde, hayvancılığın önemi, büyükbaş hayvanların bakım ve beslenmesi konuları çocuklara görsellik sağlanarak anlatıldı. Son olarak Lüleburgaz ilçesinde bulunan özel bir boza ve dondurma işletmesine gidilerek, dondurmanın oluşum aşamaları gözlemlendi.

Kampın 2'nci gününde, 2017 yılının Birleşmiş Milletler Tarafından "Kalkınma İçin Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle ilde kırsal turizm, çiftlik turizmi ve köy turizminin yerinde görülüp incelenmesi amacıyla, Ertuğrul Köyü Kültürevi gezildi ve girişimci kadınlar tarafından oluşturulan Köy Kahvaltı Evi ziyaret edildi. Devamında Vize İlçesinde bulunan Ayasofya Cami, Vize Kalesi, Vize Antik Amfi Tiyatrosu rehber eşliğinde gezildi. Daha sonra öğrenciler Vize İlçesi Balkaya Köyüne bulunan Alabalık Üretme Tesisleri gezilerek incelendi. Son olarak Kıyıköy Beldesine gidilerek Ayanikola Kilisesi, Suriçi görülerek yakın kıyı tekne turu ile 2. gün tamamlandı.

Kampın 3'üncü, Kırklareli Üniversitesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin katıldığı, çeşitli etkinliklerin yapıldığı çocuk şenliği ile başlayarak Lider Çocuklara Katılım Belgeleri ile çeşitli hediyelerin verilmesiyle sona erdi.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler