'TOHUM GELECEĞİMİZDİR' PANELİ ANKARA`DA YAPILDI »

Ekleme Tarihi: 15.05.2017 17:52:04

'TOHUM GELECEĞİMİZDİR' PANELİ ANKARA`DA YAPILDI

Panelin açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, tohumculuk sektörüne yapılan çalışmalarla bitkisel üretimde verim ve kaliteyi artırmayı amaçladıklarını söyledi. Türkiye tarımının son 10 yılın 9'unda büyüdüğünü belirten Tunç, ekonomik büyüklük açısından Avrupa'da birinci, dünyada ise yedinci sıraya ulaştığını kaydetti. Tohumculuğun Türkiye'nin geleceği açısından önemle ele alınması gereken stratejik bir sektör olduğuna dikkat çeken Tunç, sektörün sevk ve idaresinin bölge ve ülke sınırlarının ötesinde küresel bir vizyonla ele alınması gerektiğini belirtti. Tunç, tohumculuk sektörüne yönelik yapılan çalışmaların temel amacının nihai tüketici olan çiftçilerin, standartlara uygun tohumluk kullanımını tespit etmek, böylece bitkisel üretimde verim ve kaliteyi artırmak olduğunu ifade ederek, "Bu amaçla başlattığımız mevzuat çalışmaları ve denetim faaliyetleri hız kesmeden devam edecektir" şeklinde konuştu.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi M. Ülkü Karakuş da yaptığı konuşmada, bitkisel üretimde hayatın tohumla başladığını vurgulayarak, "Tohum olmazsa hiçbir şey olmaz. Toprak anadır, tohum hayattır. Tohum olmazsa hiçbir şey üretilemez. Dünya üzerindeki bütün devletler vatandaşlarının refah seviyesini artırabilmek için uğraşıyor. Bu kapsamda bütün devletler tarıma ve tohumculuğa önem veriyor. Tarım üretiminin devamı için tohumun önemli. Tohum her şeyimiz, tohum geleceğimiz, tohumdan vazgeçemeyiz" ifadelerini kullandı.

Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz ise, tohumun tarım için en hayati konu olduğunu belirterek, "Tohumculuk noktasında ülkemize karşı sorumluluğumuz var. Tohum en hayati mesele, ekmek varlık meselesi. Bundan sonra petrol devri biteceği için mücadele, savaşlar ve göçler gıdaya erişim için olacak. Tohum teknolojisi olan ülkeler, toplumlar en önde olacak ve bu ülkeler kendini garanti altına almış olacak. Tohumculuk sektörü son 35 yılda önemli gelişim kaydetti" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen ve Prof. Dr. Celal Er'in yönettiği 'Tohumculuk Geleceğimizdir' konulu panelde, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar, Selçuk Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Seydi Ahmet Bağcı, Dr. Ali Üstün konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin izleyicileri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Durali Koçak, Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eski Müsteşarı Ramazan Tekeli de yer aldı.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler