YEREL TOHUMLAR MİNİK ELLERDE FİDE OLUYOR »

Ekleme Tarihi: 08.04.2017 09:07:56

YEREL TOHUMLAR MİNİK ELLERDE FİDE OLUYOR

Kısa adı GEMA olan Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı, Kardeş Okul Projesi kapsamında, Beşeylül İlkokulu bahçesinde kurdukları serada yetiştirilmek üzere 7 bin sebze tohumunu öğrencilerle birlikte ekti.

Viyollere ektikleri tohumları başta Aydın İncirliova, Seferihisar ve Torbalı Karaot Tohum Derneği ile Salihli'nin mahallelerinden temin ettiklerini ifade eden GEMA Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, serada yetiştirdikleri tohumları da 16-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirecekleri tohum şenliğinde üreticilere fide olarak dağıtacaklarını söyledi.

Salihli'de yerel tohumların korunması amacıyla Salihli Beşeylül İlköğretim Okulu ve Kıbrıs Girne Karşıyaka İlkokulu işbirliği ile bir ilki başlattıklarını belirten Kilimcigöldelioğlu, amaçlarının yerel tohum zenginliğini artırmak olduğunu dile getirdi. Kilimcioğlu, yerel tohum bilincini öğrencilere anlattıktan sonra okul bahçesinde öğrenciler ve okul aile birliği üyeleri ve öğretmenlerle birlikte diktiklerini belirtti.

GEMA Vakfı ve Kıbrıs Girne Karşıyaka İlkokulu işbirliği ile kentte örnek teşkil edecek bir bir çalışmaya imza atmak istediklerini ifade eden Beşeylül İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Sarp ise, "Bu proje ile öğrencilerimiz hem tohum ekmesini öğrendi, hem de yerli tohum konusunda bilinçlendi" dedi. 

Okul Müdürü Sarp, okul bahçesine kurulan serada yetiştirdikleri yerel tohumlardan ürettikleri fideleri de üreticilere dağıtarak, farkındalık oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler