CEVİZ FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞUYOR »

Ekleme Tarihi: 29.03.2017 16:32:00

CEVİZ FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞUYOR

Belediye; Akarlar, Yayla, Çavuşlu, Karahasanlı, Tohumlar, Evciler ve Kömürcü halkına bin 500 ceviz fidanı dağıttı.

Göreve geldiği günden bu yana tarıma ve hayvancılığa destek projelerini art arda gerçekleştiren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen son desteğini Çankaya'nın köylerinde tarımla uğraşanlara yaptı. Yeşile, doğaya ve tarıma büyük önem veren Çankaya Belediyesi, yedi kırsal mahallede bin 500 adet Kaman orijinal tohumundan elde edilmiş tür ve Chandler (Çetnır) türü ceviz fidanını törenle dağıttı. Yayla Köyü meydanında gerçekleşen törene, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, CHP Bala İlçe Başkanı Cengiz Ünlü, Çankaya Belediyesi Meclis Üyeleri, Çankaya Belediyesi bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çankaya kırsalında kalkınmayı destelemek için, bölgenin iklimi, toprak koşullarıyla uyumlu ve çiftçilerin talepleriyle örtüşen ceviz fidanı dağıtım töreni şenlik ortamında gerçekleşti. Fidan dağıtımı öncesi Çankaya Belediyesi saz sanatçıları eşliğinde Taylan Cansız türkülerle sahne aldı. HOY-TUR Halk Dansları Topluluğu da sergiledikleri performans ile alanda bulunanlara çeşitli yörelerin halk danslarından oluşan bir gösteri sundu. Çiftçilere fidanlarını hediye etmek üzere sahneye gelen Levent Gök ilk olarak, köy sakinlerinden Adalet Şahin ile Mevlüt Şahin'e ceviz fidanlarını verdi. Belediye Başkanı Taşdelen'e teşekkür eden Gök, "Çiftçimizin, emekçimizin yanında olan bir belediye başkanına sahip olmaktan onur duyuyoruz" dedi.

Kırsal alanda yaşayan vatandaşlara her türlü belediyecilik hizmetinin yanı sıra ekonomik anlamda destek projeleri ile de fırsat sağlayan belediye, geçen sene de muhtarlar ve köy halkıyla birlikte hazırlanan 'Anlaşmalı Besicilik Projesi' kapsamında, kooperatif üyeleri arasından kurayla belirlenen 20 aileye 400 koyun, 20 koç verdi. Hayvanlardan elde edilen gelirin tarımsal kalkınma kooperatifine aktarıldığı projeden memnuniyetlerini dile getiren köy halkı, "Geçen sene aldığımız koyunlarımız kuzuladı, şimdi de bu fidanları toprakla buluşturacağız, dal verecek, kök salacak, gölgesinde hep birlikte oturacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler