YÜZDE 23'LÜK NİTRAT GÜBRESİ E-REÇETE İLE SATILACAK »

Ekleme Tarihi: 24.03.2017 17:57:39

YÜZDE 23'LÜK NİTRAT GÜBRESİ E-REÇETE İLE SATILACAK

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, uzman ekip sayılı "Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği' doğrultusunda kentte bulunan 39 gübre dağıtıcısını denetledi.

Gübre dağıtma belgesi ve yetkisi olan bayileri gezdiklerini belirten İl Müdürü Turan Karahan," Yapmış olduğumuz denetimler bakanlığımızın bize verdiği yetki çerçevesinde gerçekleşmektedir. Son zamanlarda nitrat içerikli gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanılmasından dolayı, Başbakanlığımızın talimatı ile nitrat içerikli gübreleri yediemine aldık. Son değişiklik ile beraber yüzde 33'lük Amonyum Nitratın satışını tamamen yasakladık. Ancak nitrat içerikli olup patlayıcı özelliği fazla olmayan halk arasında can gübresi olarak bilinen yüzde 23'lük nitrat gübresinin satışını e-reçete sistemi ile gerçekleştirip kontrol altına alacağız" dedi.

Gübre satışlarını yediemine aldıkları günden itibaren satışlar ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını aktaran Karahan, esnafında da bu konuda anlayışlı olduğunu aktardı.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler