ADANA`DA DENETİMLİ GÜBRE UYGULAMASI »

Ekleme Tarihi: 06.03.2017 11:00:45

ADANA`DA DENETİMLİ GÜBRE UYGULAMASI

Adana'da e-reçeteyle satışına izin verilen nitratlı gübrelerin tarla uygulamaları denetlendi.

Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, e-reçeteyle satışına izin verilen kalsiyum amonyum nitrat gübrelerinin tarlaya uygulanması denetlendi. İl Müdürü Muhammet Ali Teki·n merkez Seyhan ilçesi Kuyumcular Mahallesi'ndeki buğday tarlasında gübre uygulamalarını yerinde inceledi.

Tekin, uzun süredir beklenen yağmurun hafta içinde yağmasıyla çiftçinin derin bir nefes aldığını, bereketli yağmurun ardından gübre uygulamalarının arazide hızla devam ettiğini belirtti.

Müdürlük personelinin, hafta sonu da dahil tüm hafta boyunca çiftçilerin gübre uygulamalarını denetlediğini ifade eden Tekin, şunları kaydetti: 

"Patlayıcı yapımında kullanıldığı için Bakanlar Kurulu kararı ile 8 Haziran 2016 tarihinden itibaren satış ve dağıtımı yasaklanan nitratlı gübrelerin bazılarının satış ve dağıtımına bu ayın başında izin çıktı. Bilindiği üzere e- reçete ile satışına izin verilen kalsiyum amonyum nitrat gübrelerinin tarlaya uygulanmasına sıkı denetim getirilmiştir. Yoğun bir tarım potansiyeline sahip ilimizde, binlerce dönüm arazide denetimli kullanımına izin verilen bu gübreler, gıda, tarım ve hayvancılık i·l ve i·lçe müdürlükleri personelinin yanı sıra birlikler, tarım kredi kooperatifi diğer kooperatifler, ziraat odalarında görevli personelin yanında muhtar ve azaların gözetiminde uygulanmaktadır."

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler