MERSİN`DE NARENCİYE ÜNİVERSİTESİ AÇILACAK »

Ekleme Tarihi: 18.02.2017 18:16:50

MERSİN`DE NARENCİYE ÜNİVERSİTESİ AÇILACAK

Mersin'in Erdemli ilçesinde kurulması planlanan narenciye araştırma merkezinin ayrıntıları belli olmaya başladı. 6 milyon TL'lik bir yatırım olduğu belirtilen merkez tohumdan pazarlamaya kadar turunçgil üretiminin tüm süreçlerinde yenilikler üzerine çalışmayı hedefliyor.

Tesisin Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi ile birlikte çalışacağını söyleyen Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, "Bu kurumun bir bölümü sözleşme ile bize ayrılacak. Burada depolar, işleme ve boylama makineleri ile hasat sonrası bütün işlemler yapılacak" diye konuşuyor.

Üniversiteler ile işbirliği

Kurulacak olan merkezde yeni ambalajlama yöntemleri de bulunacağını söyleyen Kavak, üniversite kadrolarının da merkezde çalışmalar yapacağını dile getiriyor: "İşletme giderleri ilk yıllar için yatırım maliyetinin içinde. Şirket kurulduğunda ise üretilen bilgi ve hizmet satılarak gelir sağlanacak ve araştırma ekibi büyüyecek."

Belgeli üreticiler yetiştirilecek

Narenciye araştırma merkezinde yer alacak akademi bölümünde belgeli üreticilerin, makinist ve kontrolcülerin yetiştirilmesi ve budama gibi hasat öncesi çalışmaların da Ar-Ge faaliyetlerine dahil edilmesi bekleniyor.

Meyve sineğini bitirmek için çalışılacak

Narenciye mevsiminin 9 aya çıkarılması için yeni çeşitler üzerine çalıştıklarını söyleyen Kavak, Akdeniz meyve sineği tehdidinin ortadan kaldırılması amacıyla depolama ve ambalaj teknolojilerinin de diğer ana çalışma alanlarından biri olacağını vurguluyor.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler