EDREMİT MECİ ŞENLİĞİ İLE RENKLENDİ »

Ekleme Tarihi: 18.02.2017 10:46:32

EDREMİT MECİ ŞENLİĞİ İLE RENKLENDİ

Zeytin sektöründe yıllardan bu yana süregelen ve hasadın son gününde halk arasında "Meci" olarak adlandırılan gelenek 17-18-19 Şubat tarihlerinde düzenlenen 2. Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği'nde hayat bulmaya devam ediyor. Meci Şenliği Ticaret Odası önünden üreticilerin ve firmaların katılımıyla traktörler, hasat makineleri, halk oyunları ekipleri ve misafirlerin yer aldığı Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile başladı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından Atatürk anıtına çelenk konulmasından sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Edremit Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösteresinin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kamil Saka, "Zeytin üreticimizin yıllardan buyana hasadın son gününde kutladığı MECİ geleneğini ilçemizde ki ilgili kurumlarla birlikte bir şenlik havasında geçtiğimiz yıl yeniden hayata geçirdik. Bu yıl 2. Edremit Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği'nde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Zeytin ve zeytinyağı bölgemiz için çok önemlidir. Zeytin sadece kahvaltılarda tüketilen bir gıda ürünü değildir. Yöremiz insanı için hayatın her alanında var olan bir yaşam tarzını temsil eder" dedi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, geçen yıl ilki yapılan etkinliğin ilçenin en önemli geçim kaynaklarından olan zeytin sektörünün gelişime katkı sağlayacağına inandıklarını, ilçenin her alanda olduğu gibi en önemli geçim kaynağı olan zeytin sektörünün de daha ileri sevilere taşınması için Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliğinin düzenlendiğini söyledi. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve AKP Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu tarafından da birer konuşma yapıldı.

Ardından 2. Zeytin Hasat Sonu (Meci) Şenliği kapsamında Faruk Serpil Parkı'nda zeytin zeytinyağı ile zeytin hasat makineleri ve iş makinelerinin yer aldığı stantlar açıldı. Katılımcı firmalara katılım belgeleri verildi. Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi'nde ressam Mualla Can'ın "İda'nın Zeytin Ağaçları" konulu resim sergisi Şükrü Tunar Kültür Merkezi'nde Suat Çağlayan'ın "Zeytin Ağaçları" konulu fotoğraf sergisi açıldı. Etkinlik kapsamında Kazdağlı Gülsüm Ana ve Nurdan çakır Zengin tarafından zeytinyağlı yemekler gösterisi yapıldı.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler