TÜRK ORGANİK ÜRÜNLER ALMANYADA »

Ekleme Tarihi: 11.02.2017 17:42:27

TÜRK ORGANİK ÜRÜNLER ALMANYADA

Dünya'nın en büyük organik fuarı olarak kabul edilen Biofach Organik Ürünler Fuarı'nda Türkiyi Milli Katılım Organizasyonu'nu Ekonomi Bakanlığı'nın oluruyla Ege İhracatçı Birlikleri üstleniyor. Fuarda 20 Türk firması, Türkiye'nin organik ürünlerini görücüye çıkaracak. Türk organik sektörü yıllık 400 milyon dolar seviyesindeki ihracatını, uluslararası fuarlara katılıp 2023 yılında 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, BioFach Organik Ürünler Fuarı'na 2015 yılında 13, 2016 yılında 16 firma ile katıldıkları söyleyip, "Türkiye'den organik sektöründe önce 20 firma ile Türkiye'nin organik ürünlerini tanıtacağız, Türk ihracatçısı eskiye göre çok daha bilinçli ve donanımlı bir şekilde bu fuara katılıyor, ihracatta yeni ticari bağlantılar kurma çabası içinde olacağız. Türkiye'ye güzel sonuçlarla dönmeyi hedefliyoruz" dedi. 

BioFach'daki ürün teması çok geniş olduğunu dile getiren Tarakçıoğlu, "Organik gıda, ekolojik tekstil ve hazır giyim, ekolojik normlara uygun olarak üretilen; mobilya, dekorasyon malzemeleri, kağıt ve kağıt ürünleri, bahçe ürünleri, tarımsal ve hayvansal ürünler, deri ürünleri, takı-mücevherat, el işleri, hediyelik eşyalar, müzik enstrümanları, servis hizmetleri ve mesleki basın ve birlikleri içermektedir. Teknik çevre koruma hareketleri, ekolojik enerji sistemleri ve ekolojik yapı teknikleri bu kapsamın dışında" dedi. 

Ege İhracatçı Birlikleri'nin 1998'den beri BioFach Fuarı'nın Milli Katılım Organizasyonlarını yaptığını sözlerine ekleyen Tarakçıoğlu, "1998 yılında 53 ülkeden 1267 firma katılırken fuar giderek büyüdü ve 2016 yılında fuara 129 ülkeden 2.544 firma katıldı. Ziyaretçi sayısı ise 53 ülkeden 20 bin 500 kişiden 124 ülkeden    48 000'lere ulaştı. Katılımcı ülkeler arasında ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri yer alırken, Çin, Hindistan ve Kuzey Amerika'dan da her sene artan sayıda katılım gerçekleşiyor" dedi. 

ORGANİK ÜRÜNLER PAZARI 72 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Dünyada 120'den fazla ülkede uygulanan organik gıda ve gıda dışı ürün üretim alanı, miktarı ve global ticaret hacmi her geçen yıl artış gösterdi. Dünya çapında yapılan en son araştırmalara göre yaklaşık 31 milyon hektar alanda organik tarım yapılıyor ve organik olarak yönetilen çiftliklerin sayısı yaklaşık 634 bin kişe çıktı. Tarıma ayrılmış alanlar itibariyle Avustralya, Arjantin, AB, ABD, Kanada, Hindistan'ıon öne çıktığı öğrenildi. ABD'de satışa sunulan toplam organik ürün ticaret hacmi 40 milyar dolara ulaştı. Avrupa Birliği'nde organik ürünlerin satış değeri 22,2 Milyar Euro düzeyine çıktı.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler