TARIMDA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ »

Ekleme Tarihi: 27.08.2015 17:28:59

TARIMDA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Alınacak sonuca bağlı olarak önümüzdeki yıllarda çiftçilere tavsiye edilmek üzere ekimi yapılan Bal Kabağı, Kavun ve Siyah Nohut ile ilgili hasada başlanıldı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, teknik personel gözetiminde Dayılı Köyü Araplıçiftliği bölgesinde deneme amaçlı Siyah Nohut, Bal Kabağı, ve Kavun ekimi yapıldığını söyledi. Ürün alınmaya başlanılan bölgede incelemelerde bulunan Özdemir, çiftçilerin alternatif ve daha çok gelir getirici ürünlere yönelmesini teşvik etmek amacıyla bu tür uygulamalar yaptıklarını hatırlattı. Özdemir, ”Bu alanda da Yozgat’ta belirli küçük alanlarda ekimi yapılan Bal Kabağı yetiştiriciliği demonstrasyonu uygulanmıştır. Bunun yanında ise çiftçimizin bu konuda istekli olması nedeniyle kavun ekimi gerçekleştirilmiştir. Bu ürünlerin hasadı önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Ayrıca küçük bir deneme parselinde ise siyah nohut ekimi gerçekleştirilmiştir. Nohut’un hasadı gerçekleştirilmiş olup, önümüzdeki yıllarda da uygulaması yapılacaktır” dedi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat’ın Türkiye’nin tam orta yerinde bulunması nedeniyle farklı iklimlerin etkilerinin görülebildiğine de vurgu yaparak, ”İlimiz sınırlarının bir kısmında Karadeniz, bir kısmı Doğu Anadolu, bir kısmın da ise Çukurova bölgesinde görülen iklimler yaşamaktadır. Bu da tarımda alternatif ürünlerin çeşitlendirilmesini kolaylaştırmaktadır” diye konuştu.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler