2017 SEZONUNDA BETTER COTTON ÜRETMEK İSTEYEN ÇİFTÇİLER İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI »

Ekleme Tarihi: 12.01.2017 18:19:32

2017 SEZONUNDA BETTER COTTON ÜRETMEK İSTEYEN ÇİFTÇİLER İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI

Amerika'dan Avustralya'ya, Çin'den Pakistan'a kadar birçok ülkede yürütülen ve pamuk üretiminde çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliği hedefleyen Better Cotton standardı, 2015 rakamlarına göre toplamda 5 kıtada 21 ülkede 1,5 milyon çiftçi tarafından uygulandı. 2015 yılı içerisinde Better Cotton standardı altında üretilen pamuk, dünya pamuk üretiminin %11,9'una ulaşmıştır. Better Cotton üretim standardının 2020 yılına kadar dünya pamuk üretiminin %30'unu kapsaması hedeflenmektedir. 2013 sezonunda ilk Türk Better Cotton pamuğu hasadının gerçekleşmesine öncülük eden İyi Pamuk Uygulamaları Derneği, 2016 sezonunda 7 ilde 342 çiftçi ile 15,644 hektar alanda 77,897 ton kütlü pamuğun Better Cotton standartlarına uygun olarak üretilmesini sağlamıştır.

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği, dünyada Better Cotton üretimindeki genişlemeye paralel bir şekilde 2017 yılında Türkiye'de Better Cotton üreten çiftçi sayısını arttırmayı ve faaliyet gösterdiği alanları genişletmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda 2017 yılı başvurularını almaya başlayan dernek, Better Cotton standardında üretim yapmak isteyen herkesi bu sürece dahil olmaya davet ediyor. Başvuruların 27 Ocak 2017 Cuma günü son bulacağını belirten dernek yetkilileri başvuru dokümanlarına derneğin web sitesinden ulaşılabileceğini bildirdi.

Türk pamuk çiftçisinin dünya genelindeki bu dönüşüme gecikmeden katılmasını sağlayarak Türkiye'deki Better Cotton üretimini yaygınlaştırmak istediklerini belirten İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon, uluslararası tedarik zincirlerinin alım tercihlerini sürdürülebilir standartlarda üretilen pamuklardan yana kullandıklarını söyledi. Piçon, 'Türkiye'deki pamuk üretimini sürdürülebilirlik esaslarında dönüştürmek ülkemiz kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlayarak verimliliğimizi arttıracak, aynı zamanda pamuk ve tekstil sektörünün iç ve dış pazarlarda rekabet gücünü arttıracaktır.  Bu bağlamda, Better Cotton standardının ulusal ölçekte yaygınlaştırılması stratejik önem taşımaktadır' dedi.
Başvuru dokümanlarına ulaşmak için:

http://iyipamuk.org.tr/sayfa/1638/better_cotton/uretici_birim_ve_buyuk_ciftci_basvuru_sureci.html 

İletişim:

Şükran Bayçura

IPUD - İyi Pamuk Uygulamaları Derneği

iyipamuk.org.tr 

+90 543 693 2454

 

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler