SOĞUK BAHANE ZAM ŞAHANE »

Ekleme Tarihi: 21.12.2016 08:58:29

SOĞUK BAHANE ZAM ŞAHANE

Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı, sebzemeyve fırsatçılarını hortlattı. Hal fiyatlarında 1 Aralık'a göre birkaç ürün hariç neredeyse hiç artış görülmezken, marketler sebze ve meyveye kar zammı yağdırdı. Havaların kötü gitmesini fırsata çevirmek isteyen marketler, halden ürün alış fiyatlarının artmamasına rağmen fahiş zamlarla vatandaşı bezdirdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) 29 Kasım itibarıyla açıkladığı market fiyatları ile dünkü market fiyatları kıyaslandığında, aradaki uçurum 'pes' dedirtti. 29 Kasım'da 3.34 liradan satılan sivri biberin kilogramı, dün market tezgahlarına 10 liradan çıktı. Zam şampiyonu sivri biberi, kuru soğan izledi. Ayın başında kilogramı 1.13 lira olan kuru soğan, dün 4 liradan satışa sunuldu. Aynı tarihler arasında patates kilogram fiyatı 1.35 liradan 3.80 liraya, domates 2.55 liradan 6 liraya, elma 2.56 liradan 4 liraya, mandalina 2.10 liradan 3 liraya yükselerek market raflarındaki yerini aldı.

SOĞUK BAHANE ZAM ŞAHANE

Türkiye Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, market fiyatlarında 2 hafta öncesine göre yüzde 20 ile 30 arasında artış olduğunu söyleyerek, "Kar, yağmur, soğuk bahane; fiyat artışı şahane. Bu tablo her yıl karşımıza çıkıyor. Perakendeci istediği zaman istediği gibi fiyatlarla oynuyor" dedi. Fiyat artışları ile ilgili herhangi bir sınırlama olmadığını kaydeden Er, "Perakendecilere 'Bu neyin zam mı?' diye sorduğumuz zaman, 'serbest ticaret' diyorlar. Bu kadar oynama olmamalı. Fahiş zamların önüne geçilmeli" diye konuştu. Pazarcıların hava çok soğuduğunda meydana çıkmadığını anlatan Er, "Bu sefer piyasa sermayesi olanlara, deposu olanlara kalıyor. Bu kişilere gün doğuyor. İstedikleri gibi fiyatlarla oynuyorlar" ifadelerini kullandı..

TANESİ 1 LİRA

Yumurta fiyatlarındaki artış, vatandaşı çileden çıkardı. Tek yumurtanın fiyatı son 2 ayda yaklaşık 50 kuruştan 1 liraya kadar çıktı. Organik yumurtanın tanesi 1 liraya rafa çıkıyor. 30'lu koli yumurta ise 13.95-30 lira arasında satılıyor. Vatandaş "Üretim çok. Bu neyin zammı?" diyerek tepki gösteriyor.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler