YILDA 20 MİLYON MEYVE FİDANI ÜRETİLEN ÖDEMİŞ'TE FİDAN SEVKİYATI HAZIRLIĞI »

Ekleme Tarihi: 19.12.2016 18:11:38

YILDA 20 MİLYON MEYVE FİDANI ÜRETİLEN ÖDEMİŞ'TE FİDAN SEVKİYATI HAZIRLIĞI

Bademli Fidancılık ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin özelikle Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan ve diğer Türki Cumhuriyetlere ihracat yaptığını belirten fidan üreticisi Sedat Dereli, kooperatifin yılda 500 ile 600 bin meyve fidanını değişik ülkelere gönderdiğini bu sayıya kooperatif dışından yapılan ihracat da eklenince, ülke ekonomisine önemli bir katkı sağladıklarını söyledi.

Türkiye genelinde çok sayıda belediyenin de Ödemiş'ten alışveriş yaptığını söyleyen Dereli, "Beldede yapılan üretim, ülke ekonomisine olduğu kadar, bölge ekonomisine de önemli katkılar sağlıyor. Çevre köylerden beldemize işçi geliyor. Beldemizde yapılan fidan üretiminde günde yaklaşık bin kişinin çalıştığını tahmin ediyorum" dedi.

Aralık ayı itibarı ile sevkiyat hazırlığı yaptıklarını belirten Dereli, 20 milyon civarında fidan üretimi yaptıklarını belirterek, Rusya ve orta Aysa ülkelerine meyve fidanı üretimi yapıyoruz. Gelecek ile ilgili planlarımız var. Ülkemizin ihracat geliri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler