KİVİ ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ »

Ekleme Tarihi: 29.11.2016 13:16:22

KİVİ ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Rize, Trabzon ve Artvin illerinin sahil kesimlerinde üretimi yapılan kivi hasadı için yapılan şeker ölçümlerinde hasat tarihi 15 Kasım sonrası olarak belirlenmişti. Bölgede üreticiler bu tarihten sonra kivi hasadına başladı. Hava koşulları nedeniyle üretimin düşük kaldığı kivi de yaklaşık bin ton dolayında rekolte elde edildi. Hasadı yapılan kiviler Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından üreticilerden kilosu 2 lira 10 kuruştan satın alındı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, kivi üretiminin 25 yıllık bir ürün olduğu bölgede çok kaliteli kivi yetişmesine rağmen ürünün değerini bulamadığını belirtti.  Bu yılda hava koşulları nedeniyle kivi üretiminin düşük kaldığını ifade eden Paliç,"Tarbzon'un doğusundan Sarp'a kadar olan bölgede 15 bin ton dolayında kivi üretildiği dönemler olmuştu. Ancak geçen yıl olduğu gibi bu yılda kivi rekoltesi düştü. Bin ton dolayında bir üretim gerçekleştirildi. Bundan hava koşullarının olumsuz seyretmesinin etkisai oldu." dedi. 

Üreticilerin kiviyi topladığı zaman saklama ve bekletme imkanı olmadığına dikkat çeken Paliç, "Fiyat, tüccarın inisiyatifine kalmış. Ne fiyat derse o fiyata alıp götürüyor. Eğer mandalina fiyatı altında kivi satılırsa bölgemizdeki insanlar artık kiviyi önemsemeyecek. Kivi insan sağlığı için çok faydalı bir meyve. Herkesin tüketmesi gerektiğini de hekimler söylüyor. Ancak yeterince önem verilmiyor. Üreticimiz mağdur durumda. Bölgemizde yeterli kivi deposu olmadığı için gelen tüccara çok düşük fiyatla kivi veriyoruz. Ülke genelinde ürettiğimiz kivinin iki katı tüketiliyor. Kivi çok değerli olmasına rağmen bazı imkansızlıklar yüzünden ucuza satmak durumunda kalıyoruz" diye konuştu. Paliç, ülkede kivi tüketiminin yarısı kadar üretim gerçekleştirilebildiği de sözlerine ekledi. 

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler