GIDA VE İÇECEKLERDE EN YÜKSEK PAY GÜNEYDOĞU`DA »

Ekleme Tarihi: 03.11.2016 09:56:45

GIDA VE İÇECEKLERDE EN YÜKSEK PAY GÜNEYDOĞU`DA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hane halkı bütçe araştırmasının 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29,8 oranıyla İstanbul iken, en düşük payı ayıran bölgeler yüzde 22,8 ile Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu bölgeleri oldu.

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 26,8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,8 ile İstanbul oldu.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 19,9 oranıyla Batı Anadolu Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 14,7 ile Ortadoğu Anadolu oldu.

Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,2 oranıyla en yüksek payı İstanbul ayırırken, Batı Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri yüzde 1,2 ile en düşük payı ayıran bölgeler oldu.

Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,4 ile İstanbul, en düşük payı ise yüzde 1,1 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Araştırma sonuçlarına göre,  Türkiye'de toplam tüketim harcamalarının yüzde 25,3'ü İstanbul'da oturan hane halkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 14,6 ile Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen Akdeniz Bölgesi'nin payı yüzde 12,2 oldu.

Türkiye'deki toplam hane halkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı.  Bu bölgeyi yüzde 3 oranıyla Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu bölgeleri izledi. 

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler