TARIMDA İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI DÖNEMİ »

Ekleme Tarihi: 13.11.2015 11:58:47

TARIMDA İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI DÖNEMİ

 Almanya Çiftçiler Derneği Başkanı Hubertus Peatow, kendi mısır tarlalarında da dijital kamera ekipmanları ve cep telefonu yardımıyla insansız hava araçlarını kolaylıkla kullanıyor. İHA’ların faydalarından bahseden Hubertus Peatow ;  “Cep telefonumla tarlamın dışına çıkabilir ve insansız hava aracımı gökyüzüne çok kolay yollayabilirim. Telefonumdaki uygulama ise hemen kaç hektarda uçuş yapacağını hesaplayıp bana bildirir ve mümkün olduğunca kısa uçarak bana en fazla bilgiyi iletecektir.”  diyerek  memnuniyeti paylaşıyor.

 Çiftçi Paetow, İHA tarafından çekilen kuş bakışı fotoğrafların da aynı zamanda tarlasıyla ilgili detaylı bilgileri hemen verdiğinin altını çiziyor:

“Bana gelen fotoğraflarda mesela bazen açık alanlar görüyorum. Bu alanlar farelerin tahrip ettiği yerler ve kontrol altına alınabilir. Elbette eğer farelerin tam olarak nerelerde aktif olduğunu bilebilirseniz. Mesela, açık sarı alanlar var onlar bitki bitlerinin gezindiği yerler. Sonbaharda bite karşı ilaçlama yapmamıştık, tahribatın nedeni bence bu sebeptir. İnsansız hava aracı sayesinde ortaya çıkan diğer önemli detaylarsa sulama ardından kurumamış alanların bilgisi oluyor. Bu bölgelerde bence drenaj yapmamız gerekebilir.’’ diyen çiftçi Paetow, insansız hava araçlarının tarımda kullanımının çiftçiler için büyük bir fırsat ve kolaylık olduğunu belirterek gelecek yıllarda daha da çok yaygınlaşacak olan bu teknolojinin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Hayal Senem Sayan

 

 

Kaynak : tarim.com.tr

Diğer Haberler